Home
Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli Age Related Macular Degeneration jest stosunkowo znaną chorobą, na którą formalnie choruje ok. 1,2 mln ludzi, jednak faktyczna liczba jest o wiele wyższa.
Dzieje się tak z tego powodu, że duża część ludzi nawet nie jest świadoma choroby.


Jest to związane z początkową fazą takiego zwyrodnienia, gdyż zazwyczaj choroba atakuje na początku tylko jedno oko, z kolei drugie przejmuje jego rolę. Zgodnie z angielską nazwą choroby, tyczy się ona przeważnie ludzi w podeszłym wieku, jednak może ujawnić się także u 50-latków. Niestety jest dużo przyczyn, które powiększają niebezpieczeństwo pojawienia się takiej choroby. Zaliczają się do nich palenie nikotyny, częste opalanie się czy niedostateczna ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Niestety w obecnych czasach leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie jest wykonalne. Jest to niezwykle poważna oraz przewlekła choroba, której postęp można jednak spowolnić czy też nawet zatrzymać.


sok
Autor: Bromford
Źródło: http://www.flickr.com


Można też skorygować ostrość wzroku, jednak wyłącznie na pewien okres czasu. Występują 2 postaci tej choroby: mokra i sucha. Tej ostatniej nie można leczyć, zatem przepisuje się wyłącznie zachowywanie zdrowego trybu życia. Wskazane jest także zażywanie środków zawierających luteinę, zeaksantynę czy witaminy A i E oraz minerały (cynk, selen). Mogłyby one spowolnić rozwój dolegliwości. Ponadto wedle niektórych chorych poprawia się także ostrość wzroku. Niestety nie wszystkie te preparaty działają tak samo skutecznie, z tego też powodu warto byłoby zasięgnąć porady okulisty.
Postać mokrą AMD można leczyć poprzez aplikowanie w gałkę oczna specjalistycznych środków. Usuwają one patologiczne naczynia krwionośne. Mogłyby również spowodować wchłanianie się m.in. wylewów.