Home
Razem z przemianami po 89 roku i bogaceniem się społeczeństwa rodacy postanowili zmniejszyć braki spowodowane gospodarką centralnie sterowaną. Proces ten przebiegał i wciąż przebiega wieloma torami. Rozpoczął się on jeszcze przed 4 czerwca 1989. Najszybsze i najgłębsze zmiany następowały na poziomie makroekonomicznym. Jak grzyby po deszczu powstawały niewielkie firmy i maleńkie jednoosobowe mikroprzedsiębiorstwa. Po czasie z wielu z nich powstały firmy giganty.

Najnowsza kolekcja Reebok
Autor: Reebok
Źródło: Reebok
Znaczna poprawa poziomu bytowego Polaków i otwarcie granic było m.in. przyczyną zwiększonego zainteresowania sportem. Nawet w niedużych miasteczkach tworzono sale gimnastyczne z angielskiego nazywane fitness clubami. Wraz z modą na sport sprzedawcy oraz wytwórcy odzieży dopasowali swój asortyment do wymagań rynku. Na rynek weszły bluzy fitness dla kobiet, cała masa dresów. Dzięki dostępowi do muzycznych telewizji i chęci naśladowania idoli piosenki popowej pojawiły się męskie oraz bluzy damskie z kapturem.

Na bazarkach w tzw. "szczękach" sprzedawano "mydło i powidło" - kiełbaskę i wołowinkę z domowego uboju obok bielizny, prostych bluz damskich czy fig. Oczywiście zaczynały też powstawać ekskluzywne markety gdzie było można kupić drogie markowe artykuły na przykład damskie proste bluzy, dresy dla pań i panów, bluzy damskie z kapturem czy bluzy fitness dla kobiet.Na początku te miejsca były bardziej wystawami produktów o których klient marzył. Z perspektywy czasu dziwne to były lata, troszkę marzycielskie bo liczyło się to co się potrafi i w jakim stopniu człowiek potrafi się przystosować do zmieniających się warunków. Były to czasy olbrzymiej wiary w przyszłość i poczucia być może odrobinę przeświadczenia, iż wszystko się zmieniło na lepsze i jeśli ktoś czegoś bardzo pragnie wszystko jest możliwe do zrealizowania.

Moim zdaniem nie można było myśleć w inny sposób, gdyż to był też czas cudów. W końcu niezbyt często w przeszłości tej części świata w zasadzie bez ofiar zmienił się porządek świata uznawany dotąd za niezmienny.